تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

مطالباتی محیطزیستی در انتخاب نمایندگانمان داشته باشیم

  «در جمهوری‏ اسلامی، حفاظت‏ محیط زیست‏ كه‏ نسل‏ امروز و نسل‌های‏ بعد باید در آن‏ حیات‏ اجتماعی‏ رو به‏ رشدی‏ داشته‏ باشند، وظیفه‏ عمومی‏ تلقی‏ می‏شود. از این‏ رو فعالیت‌های‏ اقتصادی‏ و غیر آن‏ كه‏ با آلودگی‏ محیط زیست‏ یا تخریب‏ غیر قابل‏ جبران‏ آن‏ ملازمه‏ پیدا كند، ممنوع‏ است.»
  سخن را با قانون آغاز می نماییم. همين جاست كه پاي حقوق به ميان مي‌آيد. قانون براي حمايت از محيط زيست شروع به وضع بايدها و نبايدهايي مي‌كند و نهادهايي را براي نظارت بر اجراي اين تكاليف و حقوق پيش‌بيني مي‌كند.اما واضع این باید و نباید ها در جمهوری اسلامی چه کسانی هستند؟
  به مرحله ای از زمان نزدیک می شویم که باید این واضعان را جهت وضع قوانین انتخاب نمائیم،واضعانی که نمایندگان ملتی خواهند بود که به خوبی می توانند نیاز ها ی اصلی جامعه ی خویش را دریابند.
  مسئله ی  محیطزیست نه تنها در ارسباران(قره داغ) بلکه در تمامی ایران باید مورد توجه قرار گیرد.در دنیای امروز نیاز به توجه بیشتر به محیط زیست یک ضرورت محسوب می شود و البته در ایران این ضرورت جلوه ی بیشتری به خود می بخشد .
  کشورمان با بحران آب و آلودگی هوا و دیگر مشکلات زیست محیطی مواجه است. آلودگی آب ارس،برداشت های بی رویه از سفره آب ها زیرزمینی ، معدن کاوی در ارسباران از نمونه مسائل زیست محیطی منطقه است که می توان به آن اشاره کرد.در مقیاسی فراتر دریاچه ی اورمیه،ریزگرد ها و در مقیاسی بین المللی گرم شدن کره ی زمین را می توان به عنوان معضلات زیست محیطی بیان نمود.
  تشکیل مجلس آگاه  و حساس به محیط زیست جزو ضروریت های امروز است و این مستلزم حضور افراد کارشناس ، متخصص  و دانشگاهی در مجلس است. افرادی که بتوانند این مسائل را به خوبی تحلیل کرده و مسلط به آن باشند. در 10-15 سال گذشته توجه کمتری به محیط زیست شده است و جایگاه محیط زیست ایران تا رتبه 125 تنزل پیدا کرده است.هم اکنون بحران های بسیاری در حوزه محیط زیست وجود دارد . از آلودگی هوا گرفته تا ریزگرد ها و از تشعشعات ماهواره ها گرفته تا خشک شدن تالاب ها، جنگل خواری،کوه خواری و منابع طبیعی همه جزو مسائل محیط زیستی کشورمان هستند. مجلس باید به مسئله محیط زیست توجه بیشتری کند و بودجه های مربوط به آن را افزایش دهد و نسبت به قوانین مربوط وظایف و اختیارات آن بازنگری کند و این میسر نیست جز با حضور نمایندگانی که حداقل الفبای محیطزیست را بدانند. مجلس فعلی رو به اتمام است و مجلس آینده باید در مسئله محیط زیست با فروغ بیشتری بدرخشد.
  شرایط اقلیمی و ویژگی های اکولوژیکی ارسباران(قره داغ) ایجاب می نماید نمایندگانی را راهی مجلس نماید که با مفهوم توسعه ی پایدار آشنایی داشته باشند.با مد نظر قراردادن شرایط کنونی کشور احتمال سرمایه گذاری در منطقه با توجه به پتانسیل های این خطه افزایش خواهد یافت.باید دقت نماییم که نمایندگان انتخابی مان علاوه بر داشتن سایر توانایی های لازم برای تصدی صندلی سبز بهارستان،پاسخگوی چنین سوالاتی برای انتخابمان باشند:آیا نمایندگانی که می خواهند از ارسباران(قره داغ)راهی مجلس نماییم نگاهی زیست محیطی به مسائل دارند؟در برنامه های و مانیفیست های انتخاباتی شان نسبت به محیطزیست چه نگرشی دارند؟آیا تا به حال برای حفاظت از محیطزیست اقداماتی انجام داده اند؟برنامه هایشان برای توسعه بدون آسیب به محیطزیست چگونه است؟نسبت به سمن ها و تشکل های مردمی چه نظری دارند و آیا در طول دوران فعالیت سیاسی شان خود در سمن ها عضو بوده اند و برای جامعه در قالب این تشکل ها تلاشی داشته اند؟و سایر سوالاتی یافتن پاسخ آنها،می تواند یاری رسان ما در انتخاب نماینده ای با نگاهی زیست محیطی باشد.
  امیر یوسفیان اهری،دو هفته نامه ی گویا،شماره ی264 ،14 دی ماه 1394


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ جمعه 16 بهمن 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : زیست ,محیط ,مجلس ,محیطی ,توجه ,محیطزیست ,محیط زیست ,زیست محیطی ,نگاهی زیست ,راهی مجلس ,مسئله محیط ,
  مطالباتی محیطزیستی در انتخاب نمایندگانمان داشته باشیم

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 4 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55472
 • تعداد مطالب :149378
 • بازدید امروز :332559
 • بازدید داخلی :19457
 • کاربران حاضر :138
 • رباتهای جستجوگر:695
 • همه حاضرین :833

تگ های برتر