تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

توجه به فولکلور راهکاری جهت فرهنگ سازی برای محیطزیست

  امیر یوسفیان اهری،نشریه ی گویا:ادبیات شفاهی نشان دهنده فرهنگ هر ملتی است که این بخش از ادبیات، توجه و ارزش دادن مردم به زیبایی ها و رویارویی شان با مسائل زندگی را نشان می دهد.با توجه به اینکه مردم آذربایجان مردمی با تاریخ ذهنی و شفاهی غنی هستند به این علت تمامی ابعاد فولکلور مردم سینه به سینه توسط گذشتگان به نسل های جوان انتقال می یابد. با گذشت زمان و ورود ادبیات کشورهای بیگانه، نسل های جوان متاسفانه ادبیات هویتی خود را به فراموشی می سپارند و متولیان امر نیز تاکنون برای حفظ و نگهداری آنها هیچ اقدام چشمگیری انجام نداده اند.آداب و رسوم، مسایل دینی، لالایی ها، ادبیات عاشقی، لطیفه، داستان ها،حکایت ها، مثل ها، سخنان بزرگان، ضرب المثل ها و اصطلاح ها از جمله بخش های ادبیات شفاهی آذربایجان است.

  در این میان ضرب المثل ها نقش بسیاری جهت انتقال مفاهیم  و معانی دارند.این مفاهیم و معانی در عملکرد انسان های نیز بسیار تاثیر گذارند به گونه ای که با این مفاهیم می توان بسیاری را از نا هنجاری را به بهنجار تبدیل کرد.

  اگر امروز مسائل محیطزیستی را یکی از دغدغه های عمومی مان بدانیم باید  فولکلوری که حاصل سال ها تجربه است را مورد توجه قرار دهیم.فولکلوری که بخش بسیاری از آن را ضرب المثل ها تشکیل می دهند و نمونه های بسیاری پیرامون این موضوع وجود دارد.

  در ادبیات شفاهی آذربایجان می توان ضرب المثل های بسیاری یافت که توسط پیشینیان به زیبایی و در نهایت دقت درک شده اند،برای مثال می توان به این مثل اشاره نمود:«بالیق بالیغی اوتماسا،دنیزی بالیق توتار»(اگر ماهی،ماهی را نبلعد دریا پر از ماهی می شود)،این ضرب المثل به درک تعادل در اکوسیستم اشاره دارد.چنین درکی که حاکی از فهم زنجیره ی غذایی موجود در طبیعت و اهمیت اکولوژیک آن از سوی گذشتگان و نیاکانمان است.

  امید که متولیان امر و نهادهای مسئول،با توجه به فولکلور مردم و پرداختن به موضوعات جامعه شناختی و مردم شناختی هر منطقه ای در حوزه ی محیطزیست و ورود این فولکلورها به مباحث آموزشی و پرورشی ،و در نتیجه ی آن عمومی شدن دغدغه های زیست محیطی و تلاشی همگانی،بتوانند آینده ای سالم را برای نسل های آتی تضمین نمایند.


  این مطلب تا کنون 57 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ جمعه 15 مرداد 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : ادبیات ,المثل ,بسیاری ,مردم ,توجه ,شفاهی ,ادبیات شفاهی ,شفاهی آذربایجان ,فولکلور مردم ,ادبیات شفاهی آذربایجان ,
  توجه به فولکلور راهکاری جهت فرهنگ سازی برای محیطزیست

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 4 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55472
 • تعداد مطالب :149378
 • بازدید امروز :334026
 • بازدید داخلی :19632
 • کاربران حاضر :144
 • رباتهای جستجوگر:710
 • همه حاضرین :854

تگ های برتر